Malownicze plaże, piękne kurorty, regionalna kuchnia i liczne zabytki – z tego wszystkiego słynie Albania – Kraj Orłów. Przed wyjazdem warto jednak uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jaką walutę zabrać na miejsce? Czy można korzystać z darmowego roamingu? Czy należy wyrobić paszport przed wylotem? Jak się przemieszczać po kraju? Co zjeść? Czy jest bezpiecznie? Kiedy jechać? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.
PASZPORT, DOWÓD, A MOŻE WIZA?
Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Republiki Albanii 90 dni w ciągu 180 licząc od pierwszego dnia wjazdu. W praktyce oznacza to, że możesz tam być ok. 3 miesięcy w ciągu pół roku. Oczywiście możesz wjeżdżać i wyjeżdżać wielokrotnie, aby nie przekroczyć sumy 90 dni.
Mimo że Albania nie należy do Unii Europejskiej, nie musisz się martwić o paszport lub wizę. Od maja 2009 r. obywatele Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na podstawie dowodu osobistego. Pamiętaj jednak, że dokument ten musi być ważny co najmniej trzy miesiące przed planowaną datą wyjazdu z Albanii. Jeśli masz paszport, weź go ze sobą jako drugi dokument tożsamości. Jest on niezbędny, jeśli zechcesz przedłużyć pobyt powyżej trzech miesięcy.
Wjeżdżając do Albanii, opuszczasz UE, dlatego jeśli rodzic podróżuje z dzieckiem sam bez drugiego rodzica, musi posiadać zgodę notarialną drugiego rodzica w języku angielskim oraz kopię jego dowodu osobistego drugiego rodzica. Może się zdarzyć – szczególnie w szczycie sezonu – że pogranicznik o to nie zapyta, ale lepiej mieć ten dokument i nie ryzykować zatrzymania na granicy.
Więcej informacji o dokumentach, przekraczaniu granicy, trasach dojazdu, cenach winiet i lotach z Polski do Albanii, znajdziesz w moim eBooku “Albania praktycznie. Niezbędne ABC przed wyjazdem”
KIEDY JECHAĆ DO ALBANII?
Kiedy najlepiej udać się do Albanii to pytanie, które zależy od preferencji podróżującego. Za wysoki sezon uznaje się lato, czyli okres od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy września. Temperatury wtedy sięgają nawet 40 stopni Celsjusza, a dni są długie i przyjemne. Jest to idealny czas dla miłośników plaż i kąpieli morskich oraz słonecznych.
Wiosna, zwłaszcza kwiecień i maj, jest doskonałym okresem dla podróżujących, którzy cenią sobie łagodne temperatury, bujną roślinność i chcą zwiedzać ten niezwykle ciekawy kraj. Temperatura oscyluje w granicach 20/25 stopni Celsjusza, co pozwala na komfortowe zwiedzanie. Na południu kraju można już iść na trekking w góry i cieszyć oczy bujną zielenią traw i lasów.
Jesień, czyli koniec września, październik i początek listopada, to także dobry czas na wakacje w Albanii. Temperatury sięgają ok. 30 stopni Celsjusza, woda wciąż jest ciepła i nagrzana po wakacjach. Październik i początek listopada to idealny czas na górskie wędrówki. Jesień to także bardzo dobry czas na zwiedzanie – upały już nie doskwierają i wycieczki są bardzo przyjemne.
Od grudnia do marca w Albanii trwa zima. Wtedy temperatury są najniższe, ale na południu kraju nawet w górach utrzymują się w granicach 10 stopni Celsjusza, a w słoneczne dni odczuwalna jest znacznie wyższa. Zima to też idealny czas, by poczuć ducha świąt. W wielu miastach odbywają się wtedy Jarmarki Bożonarodzeniowe, z których największy jest w Tiranie.
Albania, kojarzona zwykle z latem, może być kierunkiem całorocznym – wszystko zależy od preferencji i tego, co lubisz robić podczas urlopu. Dlatego dokładne zaplanowanie podróży, uwzględniające preferencje i zainteresowania, pozwoli Ci optymalnie wykorzystać uroki tego fascynującego kraju.
JAKĄ WALUTĘ ZABRAĆ DO ALBANII?
Obowiązującą walutą w Albanii jest lek albański (ALL). Coraz częściej można dostać go w polskich kantorach, jednak nie jest jeszcze powszechnie dostępny, a czasem kurs może być mało opłacalny. Dlatego przed planowanym wyjazdem warto zabrać ze sobą euro. Wspólną walutę Unii Europejskiej można bez problemu wymienić na miejscu. Co ciekawe, w Albanii często przyjmowane są również płatności w euro. 100 ALL jest przez mieszkańców Albanii traktowane jako 1 EUR. W większych miastach można również płacić kartą kredytową lub debetową, choć zawsze warto zapytać czy jest taka możliwość.
INTERNET I TELEFON W ALBANII
Albania nie należy do Unii Europejskiej, więc nie obowiązuje tu darmowy roaming, a koszt minuty połączenia do Polski to ok. 6 PLN. Jeśli chcesz korzystać z internetu lub dzwonić do kraju, najlepiej kupić lokalną kartę sim. Dwaj najwięksi operatorzy albańscy: Vodafone oraz One, w swojej ofercie posiadają różne pakiety danych komórkowych oraz minut rozmów. Co roku na sezon wakacyjny, pojawiają się też u nich pakiety turystyczne, opierające się głównie na internecie, którego może być nawet 100 GB.
Jeśli nie musisz być cały czas online i internet potrzebny ci jest bardziej dla rozrywki niż do pracy, nie musisz kupować karty SIM, ale możesz korzystać z darmowego Wi-Fi. Znajdziesz je już na lotnisku. Wi-Fi w hotelach jest już standardem. Podobnie w apartamentach na wynajem w nadmorskich kurortach, czy w większych turystycznych miastach kraju. Darmowe Wi-Fi możesz znaleźć w większości kawiarni i restauracji!
BEZPIECZEŃSTWO I SŁUŻBA ZDROWIA
Wbrew krzywdzącym stereotypom, Albania jest bezpiecznym krajem, a sami Albańczycy są gościnnymi otwartym narodem. Tak jak na całym świecie, tak też w Albanii, należy zachować zwykłą ostrożność, szczególnie w tłumie i w środkach transportu, ale można się tu czuć bezpiecznie nawet nocą i podróżując w pojedynkę. Albańczycy wiedzą, że opinia jest bardzo ważna, dlatego dbają o turystów i chcą by czuli się w ich kraju dobrze i bezpiecznie i żeby tak mówili o Albanii po powrocie z wakacji.
W Albanii nie jest honorowana karta EKUZ, ale Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu. Choć publiczna służba zdrowia jest na niskim poziomie, plusem jest brak kolejek i szybkość przyjęcia przez lekarza – turyści zwykle obsługiwani są w pierwszej kolejności. W większych miastach powstały prywatne przychodnie lekarskie o dobrym poziomie diagnostycznym. Mają możliwość hospitalizacji, a wizyta kosztuje ok. 50 EUR. Warto już w Polsce wykupić ubezpieczenie, które pozwoli pokryć koszty leczenia w prywatnych klinikach oraz transportu medycznego do kraju. W Albanii nie są wymagane dodatkowe szczepienia zdrowotne.
TRANSPORT PUBLICZNY
Transport zbiorowy w Albanii opiera się głównie na autobusach. Istnieje także kolej, ale kursuje ona na mniej “turystycznych” trasach, a połączeń jet niewiele, więc to raczej przygoda dla pasjonatów i nie można na niej opierać swojego planu podróżowania po kraju. Transport publiczny to duże autobusy i małe busiki, którymi można poruszać się między wszystkimi dużymi miastami kraju. Bilety kupuje się zazwyczaj u biletera wewnątrz autobusu w trakcie jazdy, czasem od razu u kierowcy wysiadając w miejscu docelowym. Najlepiej jest obserwować co robią inni pasażerowie. Bilety kupuje się płacąc gotówką. Najdalsza “turystyczna” trasa to Tirana = Saranda. Czas przejazdu to ok 5 godzin, wliczając w to ok pół godziny przerwy w połowie trasy, a bilet kosztuje 17 EUR (stan na marzec 2024).
Więcej informacji o komunikacji publicznej, rozkładach jazdy i lokalizacji dworców autobusowych w największych miastach kraju, znajdziesz w moim eBooku “Albania praktycznie. Niezbędne ABC przed wyjazdem”
KUCHNIA ALBANII
Albańska kuchnia jest niezwykle smaczna. Niezależnie czy będziesz nad morzem, czy w górach, znajdziesz coś wyjątkowego dla swojego podniebienia. Albańska kuchnia jest niezwykle różnorodna. Każdy region może pochwalić się potrawami charakterystycznymi dla danej okolicy, których nie spotkasz nigdzie indziej. Albańska kuchnia to odbicie historii kraju. Znajdziesz tu smaki tureckie, włoskie oraz greckie. Albańska kuchnia czasem zadziwia, a czasem jest zupełnie normalna. Są w niej potrawy dla śmiałków, ale też dla każdego. Dania, na które warto polować w knajpkach “u lokalsów”, ale też w sklepach spożywczych. Poniżej znajdziesz listę dań, których trzeba spróbować podczas wakacji w Albanii.
Nad morzem królują owoce morza. Na północnym wybrzeżu wyraźnie czuć wpływy włoskie, dlatego prócz owoców morza, zjesz tu także bardzo dobrą pizzę. Na wybrzeżu południowym w kuchni pojawiają się smaki greckie np. gyrosy, pity i pyszna kawa frappe. Centrum kraju to kraina dań zapiekanych, a wśród nich tavë kosi, czyli zapiekanka jogurtowa z mięsem podawana w glinianym, jeszcze gorącym naczyniu. Góry to królestwo mięs i warzyw. W albańskim interiorze skosztujesz najlepszej jagnięciny i baraniny.
Więcej informacji o albańskiej kuchni z przykładami dań idealnych na śniadanie, obiad i kolację, znajdziesz w moim eBooku “Albania praktycznie. Niezbędne ABC przed wyjazdem”
NAJLEPSZE PAMIĄTKI Z ALBANII
Chyba każdy lubi pamiątki. Drobne przedmioty, które pozwalają wrócić pamięcią do chwil spędzonych w niezwykłych miejscach. Co warto przywieźć z Albanii? Lista pamiątek jest długa, a miejsce w walizkach ograniczone, dlatego, poniżej znajdziesz propozycje najlepszych pamiątek:
- Oliwa z oliwek. Albańska uchodzi za jedną z najlepszych i pod względem walorów smakowych nie ustępuje tej, którą możemy kupić w Grecji, czy we Włoszech. Najlepiej kupić ją w małych gospodarstwach prosto od producentów. Da Ci to gwarancję jakości, smaku i świeżości. Oliwę prosto od gospodarza możesz kupić na wycieczce Smaki Gjirokastry.
- Do Polski warto przywieźć też tamtejsze przyprawy. W kuchni albańskiej powszechnie stosowane są oregano i mięta, naturalne jest więc, że albańskie zioła charakteryzują się wyjątkowo intensywnym aromatem.
- Nie możemy pominąć lokalnego koniaku – Skanderbega – wytwarzanego z winogron, o przyjemnym cytrusowo-śliwkowym aromacie, nazwanego na cześć największego bohatera narodowego Albanii.
- Dobrą pamiątką będzie też herbata górska. Ta specyficzna odmiana charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi – wspomaga układ odpornościowy, oczyszcza organizm z toksyn, dostarcza do organizmu cenne przeciwutleniacze i związki mineralne, wspomaga leczenie infekcji bakteryjnych i wirusowych.
- Miłośnikom kawy polecam xhezve. Pod tą nazwą kryje się tradycyjny metalowy dzbanek, w którym zaparzymy doskonały napój.
- Bardzo dobrą pamiątką jest srebrna biżuteria, zwłaszcza że jej ceny są wyjątkowo atrakcyjne. Najlepszy filigran i wyroby ze srebra dostaniesz w Gjirokastrze – Mieście Srebrnych Dachów.
- Na liście pamiątek z Albanii nie może zabraknąć rękodzieł tutejszych rzemieślników. W tym wyróżniają się kilimy, czyli wyjątkowo kunsztownie tkane dywany.
- Jednym z symboli Albanii są bunkry – nieodłączny element albańskiego krajobrazu, dlatego – nawet jeśli nie palisz – popielniczka w kształcie bunkra z pewnością będzie pamiątką jedyną w swoim rodzaju! Na wycieczce Dusza Gjirokastry odwiedzisz największy kompleks bunkrów w mieście i poznasz ich historię.
Podzieliłem się z Tobą najważniejszymi informacjami, które przydadzą Ci w planowaniu urlopu w Albanii i sprawią, że będzie on wygodniejszy. Mam nadzieję, że Ci pomogłem i że już nie możesz doczekać się swoich wakacji. Napisz w komentarzu, jeśli uważasz, że jest jeszcze coś, co według Ciebie powinno znaleść się na tej liście.
Życzę Ci niezapomnianych wakacji w Albanii i do zobaczenia w Gjirokastrze!